Slunovrat 2015: Relaxační odpoledne s piknikem i akcemi

V neděli 28. června 2015 se na farské zahradě Husova sboru v Rychvaldě konal druhý ročník oslav letního slunovratu, který pořádaly místní spolky SOUL a Shanti Academy.

A přestože je už téměř tradicí podmračené a částečně deštivé počasí, podařilo se v tomto ročníku ještě lépe než v prvním v roce 2014 vytvořit plochu plnou radosti a aktivity, ale i klidu a relaxu – jak kdo chtěl.

Program slunovratových oslav byl bohatý:

Cvičení 108 Pozdravů Slunci – tato tradiční jogínská sestava se cvičí dvakrát ročně: jednou při letním a podruhé při zimním slunovratu. Její zvládnutí je výzvou i pro zkušené jogíny, kteří o cvičení ještě několik dní poté vědí skrze namožené svaly. Počet 108 je symbolický napříč kulturami – máme 108 korálků na křesťanském růženci i indické male; sanskrtská abeceda má 108 znaků (54 a 54); 108 je také číslo, které se objevuje v matematice a kosmologii, astrologii i astronomii…Letošních 108 Pozdravů Slunci lektorsky vedly cvičitelky z ostravského jógového studia Shanti Yoga.

Soutěž o nejchutnější buchtu – oproti loňsku se sešlo asi dvakrát tolik „vzorků“ a hlasování bylo opravdu těžké: dát přednost jahodám v tvarohové variantě, citronové polevě na klasickém korpusu nebo pečeným a ručně tvarovaným mrkvánkům? Návštěvníci ochutnávali a hodnotili a společně předli jako kočky, protože chuťový zážitek byl opravdu mimořádný…

Bubnovací minikoncert – tradiční vystoupení členek rychvaldského spolku SOUL a jeho příznivců. Bubnuje se na africké djembe a dlužno dodat, že SOUL již vydal i své první CD s názvem SOUL in Djembe.

Výroba zubní pasty – na slunovratu nikdy nechybí bylinkářská část. Zatímco vloni jsme míchali a tloukli jitrocelový sirup připravovaný za studena, letos si ten, kdo chtěl, vyrobil domácí (a zdravou) zubní pastu z bezpečných ingrediencí (francouzský jíl, soda, převařená voda, éterické oleje šalvěj muškátová a máta peprná).

Petangue – vždy přitáhne zejména děti a nejinak tomu bylo v tomto ročníku. Soutěžilo se ve vlhké trávě a – nikomu to nevadilo!

Opékání klobás a zeleniny – letošní novinkou bylo grilování nejen pro masožrouty, ale také pro vegetariány. Na jedné části grilu se vyhřívaly a opékaly ostravské klobásky, špekáčky a párkový salám a na druhé se připravovaly plátky lilku, papriky a cuket.

Čajovna v trávězábřežská filiálka Dobré čajovny připravila fantastický piknik v trávě. Rozložili krásné koberce s bobky na sezení a vmžiku vznikla i pracovní plocha pro přípravu a servírování nejen čajů, ale taky podávání drobného, ale o to chutnější občerstvení, například plněných pit.

Divadélko Ententýky – rychvaldský profesionální divadelní soubor, který hraje vlastní autorská představení pro děti po celém regionu, předvedl dětem pohádku Myška Klárka, veverka Terka a perníková chaloupka, kde se vtipnou přístupnou formou dozvěděly hodně o zdravé výživě a nechtěné obezitě nejmladších ročníků – divadelnice tentokrát hrály ve věži kostela Husova sboru.

Žongléř Jiří – přijel z Ostravy a nejen nejmenším, nýbrž i dospělým ukázal žonglérskou podívanou s koulemi a kužely a přidal to, nač se těšili všichni, kdo zůstali do pozdějších hodin – ohňovou show se zapálenými kužely. Do představení se mu podařilo skvěle zapojit děti, a tak možná už některé z nich má doma pořízené kontaktní koule a příští roky se představí ;-).

Soutěž – vrcholem odpoledne byla zejména pro dětské návštěvníky pozdně odpolední soutěž, po které následovalo už jen vystoupení žongléře. Ceny byly stejně jako vloni rozmanité a hodnotné a zahrnovaly drobné pozornosti jako například vybavení k vodě, sportovní doplňky, trička, ale také domácí marmelády či knihy.

Moc se těšíme na ročník 2016!

Záštitu nad akcí převzal stejně jako vloni Ing. Ladislav Sitko, radní Města Rychvaldu.

Děkujeme tímto paní Janě Šilerové za poskytnutí prostor kostela a farské zahrady CČSH a Městu Rychvald za poskytnutí židlí i stolů a finanční výpomoc.

Fotogalerii z akce najdete brzy na těchto stránkách v sekci Fotogalerie.. Pořídila ji Lena Chlebounová.

Text byl vytvořen pro booklet k DVD Slunovrat 2015.

Daniela Pilařová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víc, než si myslíte.