Poslední sloupek místostarosty města ve volebním období 2010-2014

První rychvaldský Hydepark pohledem autora aneb Ještě jednou o volbách

Poté, co se v sobotu 11. října 2014 zavřely volební místnosti, následující hodiny hodně lidí doslova „viselo na internetu“ a sledovalo průběžné výsledky. A nebyli to jenom kandidáti, kteří se ucházeli o přízeň voličů. Výsledky jsou dnes už jasné a definitivní složení vedení města již známe z jednání zastupitelstva 5. listopadu. Před volbami jsme byli svědky různých druhů volební kampaně i různých slibů a hesel, a ačkoli teď nechci polemizovat o reálnosti některých z nich či samotném obsahu, faktem je, že – jak se přiznávám – jsem je často buď nepochopil vůbec, nebo jsem akorát tak nevěřícně vrtěl hlavou nad jejich (ne)smysluplností.

Úspěch u politiků i občanů

Cílem prvního rychvaldského Hydeparku bylo, aby rychvaldští politici měli prostor k tomu vysvětlit voličům své volební programy a zodpovědět jejich případné dotazy. Akce se konala těsně před volbami během středečního odpoledne 8. října 2014 v kulturním domě a byl to takový první pokus, jak v našem městě dostat ke společnému stolu lídry jednotlivých politických stran a hnutí, které kandidovaly v komunálních volbách. Na druhé straně měli občané možnost politikům pokládat otázky směřující k tomu, co tyto strany a hnutí chystají a slibují po volbách. Co mě příjemně překvapilo, byl fakt, že mi za tento nápad řada lídrů politických stran poděkovala a ocenila jej.

Někdo se „dal voličům všanc“, někdo využil prostor k vlastní propagaci

Z celkového počtu osmi kandidujících subjektů Rychvaldu se debaty zúčastnilo šest lídrů. Dobře bych hodnotil i poměrně slušnou účast občanů. Sešlo se jich kolem sedmdesáti a nepřišli jenom poslouchat – ba právě naopak kladli hodně konkrétní otázky, a to bez jakýchkoliv osobních útoků.

Zástupce Hnutí sociálně slabých se předem omluvil; zástupce ČSSD se z této debaty omluvil rovněž, aby ovšem v době jejího konání nabízel na náměstí klobásky a květiny…

Veřejné diskuse mezi občany a politiky budou mít pokračování

Hned po ukončení Hydeparku jsem se s několika lídry domluvil na tom, že by se tato akce měla opakovat i v průběhu následujících volebního období – takže ji v budoucnu opět připravíme.

A ještě pár slov k účasti občanů ve volbách

Samotná volební kampaň byla podle mého názoru vedena slušnou a korektní cestou a nepadaly během ní žádné podpásové útoky, což bylo jen a jen dobře. Obávám se však, že celková předvolební situace v celé republice, kdy se pozitivní informace musí hledat téměř lupou, zatímco ty negativní mají zelenou, se na volební účasti výrazně podepsala. Ta v našem městě skončila těsně pod hranici čtyřiceti procent. Podle mého názoru je to málo – zejména když vezmu v potaz fakt, že komunální volby jsou pro občany klíčové. Fakt, že okolní města jsou na tom daleko hůře, je jen slabou náplastí na skutečnost, že většina občanů k volbám vůbec nedorazila. V komunikaci s touto „mlčící většinou“ vidím do budoucna velký prostor.

K dispozici je videozáznam z Hydeparku

Pokud jste se Hydeparku z jakéhokoli důvodu nemohli zúčastnit, ale zajímá vás, jak probíhal, zvu vás na webové stránky (přístupné rovněž z hlavní stránky webu www.youtube.com/top09rychvald), kde najdete kompletní záznam, který jen v prvních dvou dnech po zveřejnění zhlédlo 210 diváků.

Zdravím vás.

Ladislav Sitko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víc, než si myslíte.