Čtvrtý Rychvaldský Hydepark: předvolební (2018)

Ve středu 19. září se v sále Kulturního domu Rychvadl konal již tradiční Rychvaldský Hydepark, tentokráte s předvolební tematikou.

Rozdíl mezi plánem a realitou 🙂

Komunální volby už doslova klepou na dveře, takže mým cílem bylo pozvat na tuto debatu občany, kteří mají zájem se od jednotlivých lídrů politických stran a hnutí dovědět, co vlastně tyto strany a hnutí nabízí v následujících volbách a čím chtějí oslovit voliče. Takový byl můj plán. Ze své praxe ekonoma však vím, že mezi plánem a skutečností vždy vzniká určitý rozdíl. A ten vznikl i na této besedě.

Návštěvnost: lidé nezklamali, politici ano

Musím s radostí konstatovat, že občanů sice nebylo hodně, nicméně více, než jich běžně chodí na jednání zastupitelstva, a z jejich dotazů bylo patrné, co je trápí a kam by zastupitelé a rada města měli dále zaměřit své úsilí.

Horší už to však bylo s účastí lídrů jednotlivých politických stran a hnutí.

Určitě všichni víte, že do následujících komunálních voleb jich kandiduje ve městě celkem devět. Na Hydeparku jsme se však bohužel sešli pouze čtyři, a tedy ani ne polovina z pozvaných. Nepochopitelné je, že se někdo přihlásí s kandidátkou do voleb, a když má možnost sdělit publiku, s čím vlastně do voleb vstupuje, tak se takové debaty nezúčastní.

Politici jako mlčící většina?

Jak zaznělo z publika, je daleko jednodušší sedět doma a pomocí sociálních sítí machrovat než se postavit před voliče a obhajovat třeba i nepopulární opatření. Ale takový je už dnes běžný život v zemi, kde mají populismus a demagogie přednost před fakty. Jenom zbývá věřit, že občané z jednotlivých volebních programů pochopí, co je reálné, co město potřebuje, aby se dále rozvíjelo, a co je obyčejný blábol, který můžete klidně propagovat kdekoliv od Jablunkova až po Cheb.

Poděkování odvážným

Chci proto aspoň touto cestou poděkovat těm, kteří se nebáli a přišli. Byli to za ČSSD Tomáš Gulčík (č. 4), za KSČM Ervín Plaček (č. 8), za STAN Mgr. Šárka Kapkováa já jako organizátor za koalici TOP09 a ODS (č. 7). Děkuji rovněž všem občanům, kteří se debaty zúčastnili.

Na závěr bych rád zopakoval, co řekli jednotliví zúčastnění lídři: přijďte k volbám v co největším počtu, a využijte tak svého práva rozhodovat o dalším vývoji města, ve kterém všichni žijeme.

Navíc přidávám i svůj dovětek, a to – ať je Vaše konečné rozhodnutí šťastné a ať se ve svém rozhodování nenecháte opít ani rohlíkem, ani třeba koblihou.

Ing. Ladislav Sitko
organizátor

 

Víc, než si myslíte.