Googlajdá nedá…

IMG_2267Googlajdá nedá… je nový příspěvek emeritní biskupky a farářky Československé církve husitské v Rychvaldu Jany Šilerové. Její psaní se věnuje modernímu pojetí médií a sociálním médiím typu Facebook. Myslím, že tato úvaha přichází akorát včas poté, co jsme zprovoznili facebookovou stránku TOP09 Rychvald ;-). A tak to má být – prostor pro všechny názory! (DP)

O krabicovatění hlav

Dnes už nejde o církev a média, ale natvrdo o člověka v medialitě světa. Stačí vidět lidi ve vlaku, a dokonce i očividné milence, kterak místo hovoru mezi sebou šoupou ukazovákem po jakési tabulce. Připomínají mi stařečka Pagáče, který v 60. letech předpovídal, jak nám z televize budou krabicovatět hlavy. Lidová moudrost jen jinak vyslovila proroctví Martina Heideggera, že technika, která má sbližovat, nás bude oddalovat. To jen my si to nepřipouštíme a pořád si namlouváme, že média jsou jen technický prostředek, který nás informuje o světě, politice, církvi… Chacha!

Tvorba moderního světa

Medialita už sama tvoří svět. Agresivně a podprahově. A interpretuje ho k obrazu svému. Nejen slovem a obrazem, skrze zastaralá tradiční média, ale o to přesvědčivěji skrze další valem přibývající a rafinovanější mediální hračky.  Ty nám skrze virtuální realitu ukazují svět, jaký není!

Hrají si s námi. A že jim to jde! My si přece rádi hrajeme.

Namísto informací jejich interpretace

Prizmatem mediálních „info“ se k nám dostávají interpretace interpretací událostí, které se staly-nestaly, nebo-li jen jakýsi „masox“ skutečností, a ještě v negativním hávu. Nejlépe je přece „zavnímáno“, a hlavně placeno utrpení v přímém přenosu.  Je placeno lépe než ropa a zatím i než voda. Divíte se, že Kate Blanchett řekla: „Internet nesleduji. Jsou to nápisy na záchodcích.“ Přehnané? Opravdu? Co Facebook? Kam se hrabou tajemství našich ložnic či zpovědnic? Totální výprodej, zpeněžení sebe sama, své intimity a individuality.  Navíc spojený s poklesem ceny přátelství na anonymní nezávazný pseudokontakt. To vše věčně popluje kyberprostorem. Přičtěte důsledky bití, zastrašování, vymizení jakýchkoli  sofistikovanějších a hlubších témat a digidemence dorůstajících generací je nasnadě.  O promrhaném času nemluvě.

Panovačná medialita

S medialitou je to jako s penězi. Neslouží nám, ale panuje. Dávno už nejsme na síť napojeni, ale do sítě vpleteni. Nejsme pavoukem, co ji splétá, ale mouchou v ní chycenou. Že naprosto, ale naprosto nesouhlasíte? Že právě vy nejste kojencem závislým na flašce (flashce) sítě?  Že máte vše ve svých rukou či aspoň v ukazováku? Tak gratuluji.

Lež zůstává lží

„Žijeme jen ve svobodě emocí. Zánik světa nemůže být konceptem pro budoucnost. Jen návrat k jakékoli transcendentnosti může lidem vrátit naději.“ (Paul Virilio) Hle, konečně prostor pro církve!

Farreed Zakariya přidává: „Bez ohledu na to, jak silné je lidské přesvědčení, jak dobře umějí lidé bloggovat, tweetovat nebo rolovat, bez ohledu na to, jak rychle se informace šíří, lež stále zůstává lží.“ 

Namísto ošoupaného ukazováku vřelé srdce

Nemáme tohle všechno v popisu práce? S jediným Facebookem Božím v Bibli a pak „face to face“ (tváří v tvář) Kristu víme o Bohu. Máme být jeho obrazem ve svobodě stvoření a v plné osobní odpovědnosti za sebe a ve vzájemné lásce sdílení svěřeného světa. Ne ušoupaný ukazovák, ale teplé srdce. A tak abych neutrácela „čas nám daný“ a nedopadla jak dědeček, který pořád měnil a měnil, až mu nezbylo nic, mám na televizi nápis: Nech toho a čti! Počítači věnuji patnáct minut denně, hlavně mažu takových třicet zbytečností, které mi denně s důrazem na jejich důležitost přicházejí dokonce i od jinak soudných přátel.  Buď si myslí, že na to mám čas já, nebo ho mají oni. A tak surfují, surfujete, surfujeme…

P. S.: Nemám nic proti sociálním médiím. Pro osamělé či nemocné mají svůj význam. A jsou výjimky, které potvrzují pravidla – třeba prof. Jan Sokol, který s přáteli opravuje chyby a hlouposti ve Wikipedii. Přesto radím ostražitost a nedůvěru. A svůj čas věnovat bližním. Není o tom ten Boží Facebook?

Jana Šilerová

Foto: Lenka Chlebounová

Víc, než si myslíte.