Návod k volbám – jak číst volební programy

Milí občané ( a to nejen Vy rychvaldští),

V pátek 5. října se otevřou dveře volebních místností a Vy – voliči – následně rozhodnete, kdo bude řídit naše obce nebo města, ve kterých žijeme. Takže to máme plně ve svých rukou.

Taky určitě máte doma již hejno volebních letáků nebo jiného materiálu, kde se jednotlivé strany vzájemně předhánějí ve slibech, co všechno zařídí a co přímo garantují. Normálně se chlapsky přiznám, že po jejich přečtení mě začíná mrazit. Příčin mrazení je hned několik, ale jako hlavní spatřuji to, jaké hlupáky si z voličů chtějí udělat, jestliže na ně sypou jak obecné fráze, které když vylepíte kdekoliv v České republice, tak se nemůžete zmýlit. A zrovna tak slibují věci, které vůbec nejsou řešitelné na úrovni měst a obcí, nebo takové, jež by v případě realizace měly zásadní dopad na hospodaření.

Ale o to přece tady nyní vůbec nejde.

Slíbit není hřích, to mi kdysi říkala jedna moje bývalá šéfová v práci – a platí to i dnes. Řekl bych dokonce víc než v minulosti. Bylo by férové říct, že pokud chci občanům něco dávat zadarmo, je důležité vědět, kolik to stojí a kde jinde na to v rozpočtu ušetřím. Pak samozřejmě platí, že autor sám musí být v obraze o tom, co slibuje. Pokud to plácne jen tak, pak si z voličů dělá, jak se lidově říká, „dobrý den“ a sám se staví do role diletanta.

Čtěme velmi pozorně, i mezi řádky

Proto Vás všechny chci požádat, přečtěte si pozorně všechny volební programy. Sami pak skrze svůj selský rozum nejlépe vyhodnoťte, co je možná realita a co pouze předvolební rétorika, jak nachytat občany na plané sliby. Sami taky určitě více či méně dobře víte, jak aktivní ve veřejném životě jsou jednotliví kandidáti, a to nikoliv v generování pomluv, či házení špíny na ostatní, ale zejména v tom, co pro rozkvět města udělali a jak se občansky angažují.
Pak už bude jen na vás, jak se rozhodnete. Nicméně budete mít jistotu, že vás nikdo neopije ani rohlíkem, ani koblihou.

Přeji vám šťastnou volbu, a hlavně přijďte volit, a využijte tak svého práva!

Ing. Ladislav Sitko

Víc, než si myslíte.