17. 6. 2015: Výzdoba města – finance a jiné hodnoty

vyzdoba3Dalo se vcelku očekávat, že na jednání zastupitelstva ve středu 10. června 2015 budou vznášeny připomínky. Je to samozřejmě právo každého zastupitele se doptávat na to, co mu není jasné. Jenomže v naší společnosti ze začíná čím dál častěji objevovat dotaz – kolik to stálo?

Má to svou českou logiku. Máme sice čtvrt století po sametové revoluci, ale nůžky závisti se rozevírají čím dál tím víc. Všimněte si toho, že jakmile se něco nového vymyslí nebo se realizuje něco, co je ve světě naprostým standardem, okamžitě se vynořuje otázka ceny. Jako by vůbec neexistovaly další hodnoty než ty finanční.

A tak se dostala na přetřes i samotná nová květinová výzdoba na našem náměstí. Nebudu nikomu z vás vnucovat svůj názor, ale mně se prostě líbí. Že stála přibližně 100 000 Kč, no a co?

vyzdoba1Určitě znamená oživení centra města a má svůj půvab. Podle mě je třeba vnímat zejména její estetickou stránku, a ne pouze tu finanční. Samozřejmě že šetření výdajů města je důležité, zejména nyní v době, kdy výběr daní dost pokulhává za skutečností loňského roku, ale zase se řídím heslem že „šetřením ještě nikdo nezbohatl“. Je nutný podnikatelský duch. A že ten jsme v minulém období měli, o tom svědčí i stav financí na našich účtech a pohled na to, co se všechno udělalo. V maximální možné míře jsme čerpali dotační tituly, a nemuseli proto čerpat vlastní zdroje. Proč pak kousek těchto zdrojů neinvestovat i do zkrášlení města?

Kritikům výzdoby našeho náměstí jsem tedy doporučil, ať se při svých cestách po světě podívají, jak to vypadá jinde v civilizovaných zemích.

vyzdoba4A protože v tuto chvíli trávím svůj čas doslova hlídáním vnuků, kteří žijí ve vesnici  Veyrier (je to kousek od Ženevy přímo na švýcarsko-francouzských hranicích), tak při toulkách mohu srovnávat, jak vypadá výzdoba tady. A o své poznatky se s vámi aspoň formou několika málo fotek podělit. Můžete se podívat na výzdobu před radnicí, jak vypadají místní kruhové objezdy, jak jsou vyzdobeny všechny sloupy veřejného osvětlení nebo jak se můžete očvachtat v kašnách; samozřejmostí je, že tam teče pitná voda.

A následně se třeba zamyslet nad tím, co z toho by se dalo udělat v Rychvaldě, aby vypadal zase trochu líp.

Ze Ženevy zdraví návštěvníky těchto stránek

Ladislav Sitko  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víc, než si myslíte.