4. 3. 2016: Rychvaldská automatizována měřicí stanice

nase-budkaMožná jste ji už zaregistrovali – stojí na pozemku školního hřiště základní školy na sídlišti. Nedávno se mě jeden občan zeptal, zda už je funkční, a protože jde o unikátní zařízení na teritoriu našeho města, tak jsem začal shánět informace, jak to s  měřením vlastně vypadá a co se tam bude přesně měřit. A jak jsem „koupil“, tak i „prodávám“.

Takže: na automatizované měřicí stanici Rychvald se budou měřit hodinové koncentrace suspendovaných částic PM10 a PM2.5, oxidu siřičitého SO2, oxidů dusíku NO2-NO-NOx a doprovodné meteorologické veličiny (směr a rychlost větru, teplota vzduchu).

Stanice ještě v provozu není, neboť se čeká na připojení elektrické energie od ČEZ a žádný termín dosud nebyl stanoven. Jakmile bude stanice spuštěna, budeme vás na těchto stránkách informovat.

Naměřené údaje budou zveřejňovány společně s výsledky měření ostatních stanic na internetových stránkách ČHMÚ www.chmi.cz > Ovzduší.

Informace o koncentracích aktuálního roku (odkazy):

Data AIM v grafech, mapy znečištění, aktuální hodinový přehled (po kliknutí na kód jednotlivé stanice se zobrazí průběh koncentrací za uplynulých 24 hodin), Překročení imisních limitů, tabelární přehledy AIM, ovzduší v regionech, smogová situace a regulace.

 

Následně pak v ročenkách znečištění ovzduší:

Tabelární přehled – výsledky měření na jednotlivých stanicích

Grafická ročenka – souhrnné hodnocení kvality ovzduší

Mapy pětiletých průměrných koncentrací, překročení imisních limitů – hodnocení za jeden rok, OZKO – hodnocení za jeden rok

***

Zbývá věřit, že měření začne co nejdříve. Doposud mi totiž tato „budka“ připomíná jednu historku z mého mládí. Moji vrstevníci a fotbaloví příznivci určitě budou vědět, o čem je řeč. Za dob, kdy nebyly mobily a existovalo ještě Československo, běžel v rádiu pořad, který se jmenoval S mikrofonem za fotbalem. A tak jste mohli sledovat třeba atraktivní zápas svého klubu (baníčku) a v tranzistoráku poslouchat, jak hrají ostatní ligové celky. Jedním z tehdejších komentátorů byl i Gábo Zelenaj. A ten jednou komentoval z Trenčína asi v tomto duchu. „Vietě, som na stadiónu Jednoty Trenčín, ihrisko je priamo pod trenčianským hradom, aj takové krásné hodiny tu majú. Sú aj krásně farebně pomalované, iba jedna věc im chýbá – rafiky“ (omlouvám se za případné pravopisné chyby ve slovenštině). Takže my taky máme krásnou boudu budku (viz foto), ale zase jí chybí elektrická energie.

Věřím však, že co nejdříve bude plně funkční.

Ladislav Sitko

 

 

Víc, než si myslíte.