Zemřel Stanislav Tvardek – vzpomínky

Ve čtvtek 15. října 2015 zemřel dlouholetý zastupitel Města Rychvald Stanislav Tvardek.

Pár slov o Standovi Tvardkovi

Když ve čtvrtek přišla zpráva, jedna z nejsmutnějších, začala jsem si vybavovat chvíle, které jsem se Standou strávila. Snad nejintenzivněji mi přišla na mysl doba, kdy jsme se stali spolužáky při studiu na Univerzitě třetího věku. Standa věnoval výuce velkou pozornost, jeho diskuse s vyučujícími i s námi spolužáky byly plné jeho životních zkušeností a mnohdy plné emocí. Scházeli jsme se i po ukončení studia na setkáních, nostalgicky nazvaných SRPŠ. Povídali jsme si o všem možném, o životě, o rychvaldském dění, které ho často docela zdravě štvalo. Přestože měl Standa poslední dobou zdravotní problémy, nenechal si naše setkávání ujít. Pořád vidím jeho šibalská očka i úsměv, jak vypráví o svých nových láskách, tedy o svých pejscích. Když jsme si před pár dny povídali po telefonu, ležel v nemocnici. Vedle svých nemocí prožil totiž i velkou rodinnou tragédii. Rovněž jednu z nejsmutnějších. Přestože měl unavený hlas a určitě velký smutek v duši, slíbili jsme si, že zcela jistě oslavíme jeho půlkulaté narozeniny s našimi spolužáky a přáteli… A tak už to určitě nestihneme.

Stando, budou mi chybět Tvoje přátelské živé oči i břitký jazyk, jímž jsi mnohé rozčiloval a jiné povzbuzoval k činům. Věřím, že naše dobré činy Ti přinesou alespoň trochu klidu a snad i radosti.

Mirka Kopčajová

komise-foto544b6546c4ac2.jpgMoje vzpomínka na pana Stanislava Tvardka se datuje do doby před pár lety, kdy po Janu Vavříčkovi převzal funkci předsedy Komise pro informovanost a komunikaci s občany, v jejímž rámci jsem čtyři roky připravovala Rychvaldský zpravodaj.

Věděli jsme, že ho zrazuje zdraví. Ale co ho nikdy nezradilo, byl jeho smysl pro čest a spravedlnost. Jakkoli jsme s ním často nesouhlasili – vždy jsme věděli, že jeho názory vycházejí z jeho srdce a jeho víry ve filozofii jeho mateřské politické strany. A také jsme vždy věděli, že mu na srdci leželo především blaho jeho milovaného města Rychvaldu.

V posledních měsících jsem vždy při setkání se Stanislavem Tvardkem uvažovala, jestli ho ještě uvidím, jestli si ještě popovídáme. 15. října jsem se dozvěděla, že naše setkání na jednání zastupitelstva v září 2015 bylo poslední.

Rodině pana Stanislava Tvardka bych tímto ráda vyjádřila upřímnou soustrast. V jeho osobě přišlo naše město o cenného člověka, který veškerými svými silami pracoval pro Rychvald tak, aby – jak bylo jeho jediným zájmem – vzkvétal a byl příjemným místem pro život.

Daniela Pilařová

Pana Stanislava Tvardka jsem poznal při studiu na U3V v ročníku 2012-13 v Bohumíně.

Stanislav si během studia u nás absolventů i u lektorů vybudoval svým životním postojem, a hlavně sobě vlastním „selským rozumem“ respekt i poskytl nám všem důvod k hlubšímu zamyšlení.

S absolventy U3V se scházíme i nadále a Standa se schůzek účastnil. Byl to upřímný člověk, přátelský a nezaměnitelný svou životní moudrostí.

Měl jsem ho rád a zasloužil si ještě mnoho let být mezi námi.

S úctou

Miroslav Maruška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Víc, než si myslíte.